[ВИДЕО в края на публикацията]
В световен мащаб, строителният обект почти не се е променил от 60-те години на миналия век. Сравнявайки това с автомобилните и машиностроителните индустрии, в които процесите стават все повече автоматизирани и роботизирани, виждаме, че липсата на такова настояще в строителството е наболяващ проблем.
В този отрасъл се наблюдава дигитализация в последните тридесет години предимно при проектирането.
Основен проблем е липсата на дигитализация в:
• Планирането
• Изпълнението
• Логистиката
Един обикновен работник в строителния сектор използва пълноценно 30% от работния ден. В останалите 70 % се включват поръчки, транспортиране, почистване, преместване – дейности, различаващи се от фактическата работа в строителството.
Автоматизацията (използване на нови технологии за създаване на самоорганизиращи се системи) и дигиталния достъп са едни от възможностите, които все още не са навлезли достатъчно в сектора и това създава проблеми, свързани със стойността и продължителността на строителния процес.
Какво се случва в момента?
Въпреки дигитализираните процеси на проектиране, днес все още техническите ръководители на обекта разлистват хартиени чертежи и правят количествено-стойностни сметки на ръка – работа, която имат голям потенциал за компютъризиране. Строителството е изостанало в доставката и производството на материали – модерни производители и дистрибутори общуват помежду си чрез имейли, факсове, написани на ръка поръчки, а техните ERP програми (бизнес информационни системи) не могат да се свържат. Процесите на поръчки, доставки и складиране не са добре оптимизирани, често се стига да липса на необходими материали или презапасяване с други материали.
Съществуват и социални проблеми, в които могат да бъдат внедрени средства на дигитализацията. Бавната и тромава администрация е един от тях. След дългогодишни преговори за електронно правителство, България все още остава „хартиена държава“. Дългите процедури и допълнителни забавяния носят загуби. В страната има големи строителни компании, които изпитват силна необходимост тези процеси да станат по-бързи и качествени. Те носят голям потенциал за дигитализацията.
Всички тези проблеми водят до това, че България разполага с най-ниските дялове на заетостта в строителния сектор в Европейския съюз. На континентално ниво строителството е на предпоследно място по покритие на дигиталните услуги, като след него се нареждат единствено заведенията.
Решаването на проблемите в строителството чрез дигитализацията предоставя много възможности – допълнителна квалификация на кадри, привличане на млади професионалисти в сферата, разработване на софтуер и системи, социални платформи, начини за обратна връзка. Тези възможности могат да дадат старт на много нови бизнеси, които да помогнат на българския строителен сектор да застане редом с другите европейски и световни такива.
Гледайте видеото!