Не е тайна, че строителният бранш е на предпоследно 14-то място по покритие на дигиталните услуги, това позволява в него да се открият още възможности за развитие на нов вид бизнес. Една от насоките е кръстосването на традиционната индустрия с дигиталните технологии, което вече в практиката е доказано с плодотворни резултати (предимно в проектирането).
Според проучване от 2015 г. на Роланд Бъргър в Германия, Австралия и Швейцария в при 40 компании от различни сектори – логистика, маркетинг и други съществуват 6 фактора, които оказват влияние – глобализацията, екологичната криза, демография, индивидуализация, демографски промени и технологично сближаване. Последното е и основното средство за решаването на проблемите в строителния сектор.
Забележителни са три основни факта:
1. 93% от компаниите са съгласни, че дигитализацията ще засегне всеки процес.
2. По-малко от 6% от компаниите в индустрията използват дигитализациите за планирането пълноценно.
3.100% от компаниите, занимаващи се със строителни материали, смятат, че все още не са изчерпали своя дигитален потенциал.
Дигитализацията дава много възможности за оптимизирането на 70-те процента от часовете на строителния работник, в които той е принуден да върши задачи, за които не е специализиран, вместо пълноценно да извършва работа, която отговаря на неговата квалификация.
Тя може да премахне проблемите като разлистване на чертежи на строителната площадка и правене на количествено-стойностни сметки на ръка от техническите ръководители. Чрез нея могат да се разработят начини, с които да се свързват бизнес информационните (ERP) програми на различни фирми, с които да се оптимизират процесите на поръчка, доставка, складиране и планиране на строителни материали. По този начин се избягват липси на необходими материали в критични моменти.
Съществуват много дейности и процедури, които са извършвани по един и същ начин в последните десетилетия. Те дават множество възможности за навлизане в различните етапи на строителния процес. Дигитализацията е вече внедрена в индустрии като машиностроене, а в строителството се ограничава с по-малко примери, като някои софтуери за роботизиране на процеси в строителството – обследване чрез дронове, полагане на бетон и настилки с машини, триизмерно заснемане, управление на ползването на енергия в сградите и други. Те обаче рядко са достъпни за всички съвременни проектанти и изпълнители и неминуемо подлежат на много по-интелигентна разработка.
Тъй като тази ниша е слабо засегната, тя дава големи възможности за предприемачество. Специалистите в строителството познават добре проблемите, но се нуждаят от хора с познания в информационните технологии, чрез които да ги разрешат. Европейският опит показва, че големи производители се свързват със старт-ъп компании, за да комбинират добрата идея и устойчивия бизнес, за да изведат един „необработен диамант“ до един успешен и решаващ реални проблеми проект. Така с малко общи усилия се разкрива огромен потенциал.
Управлението на процеси между инвеститори, публични органи и ползватели също е плодотворно поле за дигитализацията. Тя дава много възможности, когато става въпрос за комуникацията на строителния сектор с държавната администрация. Потенциалите в това отношение са големи, тъй като у нас в момента работещите системи за олекотяване и ускоряване на ведомствени процедури са малко. Голяма част от работата се случва чрез много усилия, свързани с аналогови документи, подписи, печати и пр. Чрез дигиталното предприемачество могат да се намерят множество решения за тези проблеми – разработване на различни видове системи, които да подобряват комуникацията бизнес – администрация. Тези решения са в пряк интерес на строителните организации, заради което има потенциал за евентуално финансиране на такива идеи.
В днешния свят на социалните мрежи, дигиталното предприемачество е начин, чрез който могат да се адресират големи групи от хора. Чрез него могат да се обособят професии – медиатори, които да подобряват общуването между строители и общественост чрез социални мрежи и платформи, така че крайният резултат да бъде положителен и за двете страни. По този начин се подобрява репутацията на строителния бранш в очите на обществеността, а той получава обратна връзка за дейността си.