„Дигитализацията е абсолютна необходимост в строителния процес“ това ни споделя Проф. Фантина Рангелова, декан на Строителен факултет към УАСГ. Тя добавя, че в България процесът е закъснял. Този процес е бъдеще поле за реализиране на всякакви идеи.
За представителите на строителния сектор забавянето на дигитализацията у нас не е заплаха. Напротив – това предоставя възможности за черпене на чужд опит и предотвратяване на грешки, които вече са установени в подобни модели и чакат да бъдат отстранени. Информационните технологии в строителството дават възможности и за откриване на нови хоризонти в решаването на технологичните проблеми.
Един добър пример…
Проф. Рангелова посочва BIM (Building Information Modeling) технологията. Строително-информационният модел предоставя възможности за динамично триизмерно проектиране. Тази технология все още не е широко застъпена у нас, но се забелязва голямо желание за нейното приложение от страна на професионалистите в бранша.
Тя прави проекта лесно контролируем при самото изпълнение и предоставя възможности за корекции по време на строителството. Създаването на пълна номенклатура на използвани материали и производители прави сградата удобна за управление и поддръжка, защото това спомага за по-бързо локализиране на проблемите, както и по-ефективното им отстраняване. Всичко това спомага и за изграждането на едно устойчиво строителство.
Тази технология е застъпена основно в процеса на проектиране.
Именно строителите са запознати с местните специфики като климат, местоположение, природни дадености, технически капацитет, строителни техники, процеси, правни изисквания и имат ясната представа за това как да въведат дигитализацията, отчитайки тези фактори. Пред тях се отварят възможности за оптимизиране на строителните процеси и подобряване на управлението на сгради. Подобни практики съществуват в други държави, но те не са универсални и не могат да бъдат директно приложени у нас.
Новите възможности за бизнес правят модул „Дигитално предприемачество“ на Академия „Лидерите“ предизвикателство както за участниците, така и за advisory борда, в който проф. Рангелова е участник. Той създава възможност за комуникация на хора с идеи на различни нива и в различни посоки, които заедно ще работят към една обща цел.