„Дигитализирането на много индустрии е неизбежно, нужно и много полезно.“ –
така смята Кузман Илиев, икономически и финансов журналист. Той има широк поглед върху бизнес процесите у нас и в световната практика, особено в строителния сектор, което го прави изключително полезен в анализа на брашна.
От личен опит той споделя, че голям потенциал за дигитализиране се крие, например, в застраховането. То би подобрило комуникацията между потребителя и застрахователя в случаи като повреди при пътно-транспортни произшествия – само чрез снимка и няколко клика в определена апликация обмяната на данни би била достатъчна. Същите тези принципи могат да се приложат и в строителството.
Ролята на представителите на строителния сектор…
Принципните решения се нуждаят и от конкретика, в която трябва да бъдат прилагани. Именно тук се явява важната роля на представителите на строителния сектор. Те са тези, които могат да открият и дефинират ясно проблемите, както и да предложат начините за тяхното решение.
Тези специалисти познават най-добре проблемите на строителния сектор в момента. Запознати са с местните специфики като климат, местоположение, природни дадености, технически капацитет, строителни техники, процеси, правни изисквания и имат ясната представа за това как да въведат дигитализацията, отчитайки тези фактори.
Симбиозата между двете индустрии
Инженери, архитекти и строители могат да достигнат до ядрото на по-общи проблеми като усложнени процеси, тромава администрация или бавна доставка на материали и чрез това да конкретизират казуси за разрешаване.
Тяхна задача е да идентифицират определения проблем и да решат какъв ефект искат да бъде постигнат чрез конкретно средство на дигитализацията. Специалистите по информационни технологии, от своя страна, получават предизвикателството да разрешат проблема, но то е свързано и с много други въпроси, които са неразделна част от строителния процес. Затова важен фактор за постигане на крайния резултат е симбиозата между специалистите от двете сфери.
В модул „Дигитално предприемачество в строителството“ Кузман Илиев вижда хора, които са въвлечени под една или друга форма и в двете индустрии – с общ поглед над тях и носещи предприемачеството в себе си. Идентифицирането и разрешаването на проблемите ще помогне на участниците да доизградят мрежата си от контакти с други като тях, които са на същата вълна и също се нуждаят от съмишленици. Събирането на едно и също място по едно и също време на хора, със сходни интереси и различни познания дава за резултат разделение на труда, което е формулата на един успешен бизнес.