„Степените на образование са: начално училище, средно училище, висше училище, училище на живота“ – Сергей Скотников
Висшето образование ни дава изключително добра теоретична подготовка. Но какво се случва, след като завършиш? Подготвен ли си за реалната работна среда? Уменията, нужни, за да успееш да се реализираш, са изключително много и се простират далеч след студентската скамейка. Важното е да бъдеш активен, амбициозен и да не спираш да търсиш.
Теория и практика, образование и бизнес
Преходът между университета и професионалната среда е труден и дълъг. След завършване и получаване на дипломната за образователно-квалификационна степен ти предстои да намериш подходящото работно място. Малкото натрупан опит или пълната му липса предизвикват редица затруднения. Как да напишеш CV?
Как да се подготвиш за интервю?
Как добре да представиш свой проект, идея или най-добрите си умения? Презентационните умения се засягат частично в образователната ни система, но голяма част от завършилите се чувстват неуверени да се представят пред публика. Дипломната работа в част от университетите изискват да защитиш своя труд пред комисия. Това среща част от дипломантите неподготвени. В презентацията на дипломна работа, проект или идея най-важното е не какво сте искали да кажете, а какво отсрещната страна е разбрала. За това са нужни множество умения – вербални и чисто поведенчески. Не трябва да изключваме етикета и външния вид, които също са от значение.
След като успееш да преминеш от интервю към реална работна среда се срещаш с проблемите на екипната работа. Образованието в България не я застъпва в учебния процес достатъчно и това поражда затруднения в разбирателството и „сблъсък“ на интереси, идеи и мнения. Това най-ясно се вижда в строителния сектор, където се налага съвместно да работят специалисти от различни области – архитектура, строителство, ВиК, Ел и т.н. В образователната ни система липсват практики и стажове, където студентите от различни специалности да работят заедно върху една идея или проект. Неразбирането как функционират различните сектори създава грешна представа в бъдещите специалисти.
Отново да се върнем на примера за строителния сектор – при изготвяне на реален проект за изграждане на сграда или съоръжение, освен съвместната работа, крайните срокове са изключително важни. Неспазването им води до големи санкции. Как да разпределиш времето си правилно? Имаш ли ясна методика?
Как да се справиш с всички проблеми?
Решение може да откриеш във формата Академия Лидерите. Основателите на програмата, завършвайки своето образование в строителния сектор, откриват празнината и липсата на комуникация между бизнеса и университета. Това е причината за създаването на Академията.
Целта на формата е да срещне студенти с водещи компании от строителния сектор в рамките на една година, да им даде необходимите знания и умения от практиката, за да бъдат готови напълно за реална работна среда.
Какво ще те научи Академия Лидерите?
- 14 реални казуса от практиката, зададени от едни от най-големите лидери в строителния сектор, които ще споделят с теб практическия си опит. Всеки екип в Академията разработва решение на казусите и ги защитават пред компаниите. Това ще ти даде възможност да усъвършенстваш презентационните си умения.
- По време на програмата се сформират интердисциплинарни екипи, в които в процеса на работа ще се доближиш до реалната професионална среда.
- По време на обучението си в Академия Лидерите ще имаш възможност да посетиш много обекти и производствени бази, от които да придобиеш цялостен поглед върху всички етапи в строителството.
- Всеки един казус има своя краен срок. Това ще научи участниците да разпределят времето си, както и задачите си, правилно, да се сработят в срок, за да постигнат най-добри резултати.
- Не на последно място, Академия Лидерите дава възможност за професионална реализация – работни позиции и стажове в компании, лидери в сектора.
Ако искаш да станеш част от промяната – научи повече за програмата тук.
Участниците в сезон 2 на Академия Лидерите прекараха 293 часа, 26 лекции и презентации заедно. За показаните умения те получиха 55 награди. Това не е всичко. Те имаха възможността да участват в 21 интервюта за 33 работни позиции и стажове. Завършилите 43 участници се срещнаха с 79 експерти в сектора.
Възможностите не спират.
Кандидатстването за Сезон 3 вече стартира, а ранното записване с преференциални условия е само до края на Август!
Научи повече тук!